3 listopada 2014

Recenzje


Witajcie!

Przyszła pora na kolejne recenzje! Dzisiaj ocenię trzy blogi, z czego dwa są potterowskie. Najpierw jednak kilka spraw organizacyjnych.
            Przypominam, że w regulaminie Polecanych pojawiły się znaczące zmiany. Jeśli ktoś chce się zgłosić, proszę, by najpierw się z nimi zapoznał. Pragnę też wspomnieć o planowanych konkursach na naszej stronie facebookowej. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Jeśli chodzi o KKK, wyniki ankiety i recenzja wygranej pozycji pojawią się w połowie listopada, ponieważ muszę iść do szpitala, a poza tym, mimo kolejnych głosów, nadal jest remis. Dlatego głosujcie!
Tyle chciałam Wam przekazać. Zaczynamy.
Obyczajowe


            Pierwsza w kolejce jest Shay i jej blog Wybór między nami. Miałam nie brać pod uwagę nowych zasad, ale jednak to zrobię – dla własnego dobra. Odmowa z powodu przeterminowania i proszę, by autorka nie zgłaszała się ponownie.Fan Fiction / Harry Potter / Czasy Trójcy

Dwa głębokie wdechy, nerwy do konserwy i lecimy dalej. Następna jest Lucy Phere (uwielbiam Twój nick!) i blog Nie oceniaj po pozorach – opowiadanie Za barem.
Tradycyjnie zacznę od paru słów o szablonie, a raczej o wrażeniu niesamowitego bałaganu, który panuje na Twym blogu.  Niby wszystko poukładane, ale jest tego po prostu za dużo. Sam szablon całkiem w porządku, ale strasznie go przeładowałaś. Wrażenie potęgują dodatkowo te kolorowe nagłówki. Naprawdę nie muszą być takie pstrokate (i popraw błąd w wyjcu)… Czcionki są dobre, wyraźne i wygodnie się czyta. Tyle na temat.  Czas napisać kilka słów na temat opowiadania i zafundować Ci ochrzan – NIGDY nie stawia się dywizu zamiast półpauzy/myślnika w dialogach. Odmiana imion i nazwisk obcojęzycznych do powtórki. Robisz błędy logiczne, stylistyczne oraz całe mnóstwo interpunkcyjnych. Trafiają się też ortograficzne. Twoja beta (jeśli poprawiała więcej, niż tylko pierwszy rozdział) albo się nie przyłożyła, albo nie zna się na tej robocie. Tak czy inaczej – proponuję poszukać nowej. Co do treści… niestety, nie zaskoczyła mnie niczym. Gdzieś w okolicach trzeciego rozdziału byłam już mocno znudzona i wtedy trafiłam na Twoje Drarry – Kolejny piątek. Nie jest może wysokich lotów, ale było fajną odskocznią od Za barem, zresztą Drarry to mój ukochany parring. Przejrzałam też pobieżnie kilka Twoich miniaturek – może skup się na pisaniu krótszych form? Wychodzą Ci lepiej, niż wielorozdziałowe opowiadania. Ćwicz też swój styl pisania i poczytaj trochę porad językowych oraz pisarskich. 
To nie jest Twój czas, nie dodaję Cię do Polecanych, ale jakiś potencjał w sobie kryjesz. Myślę, że zaskoczysz nas jeszcze, ale czeka Cię bardzo dużo ciężkiej pracy. Bądź systematyczna, a zobaczysz efekty już za rok, może dwa… Życzę Ci powodzenia i wytrwałości!


Fan Fiction / Harry Potter / Inne

Ostatnia w kolejce jest Ann Dreamy, właścicielka bloga Zmieniacz czasu Victorii i autorka opowiadania Ocal mnie, szlamo.
Kilka słów o szablonie: minimalny i elegancki; przejrzysty i porządny. Dodatków właściwie brak, a szkoda, mogłabyś coś jeszcze udostępnić – chociażby notkę o sobie. Brakuje mi tego, bo lubię poznać autora. Plusem jednak jest to, że wszystko łatwo znaleźć. Kolory są przyjemne, ładnie skomponowane, czcionka wygodna, dobrze się czytało.
Niestety w opowiadaniu błędów jest bardzo dużo. Tło dialogowe w obu częściach pierwszego rozdziału jest źle zapisane. Powtarzam też po raz kolejny (i zwracam tu uwagę wszystkim, nie tylko Ann) – DYWIZ NIE MOŻE BYĆ UŻYWANY JAKO PAUZA DIALOGOWA! Poza tym znalazłam trochę błędów ortograficznych, fleksyjnych, językowych, stylistycznych i interpunkcyjnych, ale właściwie przyzwyczaiłam się już do tego – nie odstajesz od innych blogerów pod tym względem, przecież nikt nie jest idealny. Co do samej treści… pomysł masz bardzo dobry, ale wykonanie pozostawia sporo do życzenia. Czytaj na głos wszystko, co napisałaś, a już w szczególności dialogi. Wyłapiesz w ten sposób, jeśli coś będzie brzmiało sztucznie i od razu będziesz wiedziała, co jest nie tak. Popracuj też nad kreacją bohaterów, bo skupiłaś się na Vicky (i powoli robi się z niej rasowa Mary Sue), a reszta jest taka… trochę bez wyrazu. 
Podobnie jak u Lucy Phere – w Tobie też zauważyłam pewien potencjał, ale musisz ćwiczyć. Postaraj się, bo warto. Na razie nie dodaję Cię do Polecanych, ale jestem dobrej myśli. Powodzenia!            Tym razem nikt nie dostał się od Polecanych – mam nadzieję, że kolejne zgłoszenia będą miały więcej szczęścia...


Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba! ~ W. Gombrowicz, Ferdydurke4 komentarze:

 1. Ogromne dzięki za tak konstruktywną krytykę. Jestem za nią wdzięczna, ponieważ mało kiedy ją dostaję. Obiecuję co najmniej starać się pamiętać o wszystkich uwagach przy nowych tekstach ;) przyznam się, że sama wole miniaturki ;)
  Pozdrawiam, Lucy Phere :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę i polecam się na przyszłość ;)

   Usuń
 2. Bardzo dziękuje za konstruktywną krytykę. Postaram się popracować nad wszystkim, co napisałaś.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń

© Agata dla WioskaSzablonów | Technologia blogger.